Informacje o Delphi Mk VII Classic
Od 1979 roku Oracle Audio produkuje najnowocześniejsze komponenty stereo. Pierwszy gramofon Oracle, Oracle AC, wprowadził nowe standardy do świata analogowego i szybko stał się nowym punktem odniesienia. Delphi Mk I firmy Oracle został wprowadzony na rynek w 1980 roku. Obecnie Delphi Mk VII jest siódmą edycją dziedzictwa linii Oracle. Przez lata Delphi zdobył wiele prestiżowych nagród i został doceniony na całym świecie! Pojawiając się na okładkach ponad 50 magazynów na całym świecie, Oracle jest prawdziwą ikoną. Delphi Mk VI otrzymał nagrodę Analog Grand Prix 2010 Gold Award z Japonii, a ostatnio Enjoy the Music.com „Best of 2014 Blue Note Award” i „Best of Toronto 2022”. W 2020 roku Oracle Delphi Mk VI został nagrodzony „Legendary performance 2020” przez magazyn Enjoy the Music.com. Do dziś Delphi jest flagowym produktem Oracle i nadal służy jako punkt odniesienia w społeczności analogowej!
Wykorzystując najlepsze komponenty i technologie projektowe, Oracle Delphi Mk VII jest znakomity pod każdym względem. Podobnie jak jego poprzednicy, Delphi Mk VII jest wspierany przez trzy kolumny zawieszenia, aby skutecznie kontrolować niepożądane wibracje. Posiada masywny talerz napędzany paskiem, który wykorzystuje nasz słynny system mocowania płyty, który został po raz pierwszy wprowadzony przez Oracle w 1979 roku. Pływające podwozie Delphi, wyfrezowane z litych kęsów stopu aluminium/magnezu 6061T6, jest niezwykle sztywną i obojętną strukturą wspierającą ramię i talerz. Podczas gdy proces produkcji Delphi jest bardzo precyzyjny, proces jego rozwoju jest procesem naukowym, który wydobywa całą głębię muzyki, szczegóły i emocje.
Delphi to prawdziwe dzieło sztuki, więc co nowego w Mk VII?
Od wprowadzenia modelu Delphi Mk VI jesienią 2009 roku, wyposażonego w innowacyjny system Micro Vibration Stabilizer System (MVSS), nigdy nie przestaliśmy wprowadzać nowych rozwiązań. Latem 2015 roku wprowadziliśmy Mk VI Second Generation z nowym dwuczęściowym zespołem talerza, który znacznie ułatwia instalację paska napędowego, jednocześnie redukując rezonanse talerza. Brak konieczności demontażu wewnętrznego talerza w celu zamontowania paska napędowego pozwala zachować dokładność łożyska głównego. Dzięki lżejszemu wewnętrznemu zespołowi talerza/wrzeciona byliśmy w stanie jeszcze bardziej ulepszyć konstrukcję łożyska głównego i sprawić, że jego kalibracja jest jeszcze bardziej precyzyjna. Płyta nośna wspierająca wrzeciono talerza z końcówką kulkową z węglika wolframu jest niemetalowa i wykonana z Torlonu wypełnionego szkłem. Konstrukcja podwójnego łożyska głównego statywu wykorzystuje 6 precyzyjnych śrub PEEK, 3 w odstępie 120 stopni na górze i 3 w odstępie 120 stopni na dole zespołu łożyska, które są przesunięte o 60 stopni względem górnych śrub. Silnik synchroniczny AC wykorzystuje wewnętrzne uzwojenia o dopasowanej impedancji. Moduł napędowy silnika Mk VII jest precyzyjnym generatorem częstotliwości wykorzystującym precyzyjne kondensatory klasy wojskowej w celu dalszego wygładzenia fali sinusoidalnej zasilającej cewki silnika. Precyzyjny etap kalibracji został zaimplementowany w module napędowym, dzięki czemu możemy precyzyjnie regulować dodatnie i ujemne napięcia sinusoidalne zasilające cewki silnika, co dodatkowo zmniejsza wibracje. Ostatnim i kluczowym elementem nowego Delphi Mk VII jest adapter zasilania Turbo Mk II, który został jeszcze bardziej ulepszony. Precyzyjny potencjometr umożliwia precyzyjną kalibrację napięcia wyjściowego do 24,35 V DC. Skomplikowany system napędowy nowego Delphi Mk VII został zaprojektowany tak, aby każdy krytyczny krok mógł być precyzyjnie skalibrowany do wyrównania z bardzo wysokim poziomem dokładności, a ostatecznym celem jest sprawienie, aby synchroniczny silnik prądu przemiennego obracał się płynniej i dokładniej przy mniejszych wibracjach. Wszystkie opisane powyżej ustawienia są wykonywane fabrycznie, więc nasi klienci nie muszą się o nie martwić, głównym celem Delphi Mk VII jest zapewnienie użytkownikowi czystej przyjemności wizualnej i muzycznej.Nowe brzmienie Delphi Mk VII zapewnia wyższy poziom kontrastu dynamicznego i znacznie ulepszone detale wewnętrzne wraz z reakcją na transjenty, co skutkuje niezwykłą zdolnością do zachowania i dostarczenia harmonicznej struktury muzyki. Napędzany przez nasz nowy zasilacz Turbo Power Supply Mk II, Delphi Mk VII przekształci Twoje sesje odsłuchowe w niezapomniane, realistyczne doświadczenia.
„Dzięki ulepszeniom łożyska, a w szczególności dzięki dodaniu silikonowego systemu tłumienia, edycja Mk.VI nie tylko utrzymuje pozycję Oracle Delphi jako jednego z najpiękniejszych gramofonów na świecie, ale także przywraca go jako potężnego rywala w swojej klasie cenowej i daleko poza nią.”
-Michael Fremer, Stereophile marzec 2010
Projekt i technologia
Globalna koncepcja nowego Oracle Delphi Mk VII, obecnie 45-letniego, została opracowana wokół kontroli mikrodrgań i mikrokalibracji. Mikrodrgania mogą być wprowadzane zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Musimy zrozumieć, że mikroruchy igły wkładki gramofonowej są niezwykle wrażliwe na wychwytywanie drobnych odchyleń od rowka płyty. Jednocześnie igła ta jest niezwykle potężna, ponieważ wysyła przez system energię wibracyjną, która może i będzie stymulować inne wrażliwe elementy. Przekłada się to również na rezonanse.
Jak może do tego dojść?
Rezonanse generowane przez łożyska ramienia i rurkę ramienia będą wracać aż do igły i wywoływać zabarwienie, które w żaden sposób nie jest związane z odtwarzaną muzyką. Łożyska ramienia gramofonowego odgrywają niezwykle ważną rolę w jakości i integralności odtwarzanego sygnału. Każdy mikro ruch w łożyskach ramienia tonowego przekłada się również na mechaniczne anulowanie (dwa obiekty poruszające się jednocześnie w przeciwnych kierunkach). Oznacza to, że igła nie wychwyci wszystkich mikro sygnałów wygrawerowanych na nagraniu winylowym.
Kiedy myślimy o energii wibracyjnej generowanej z zewnątrz gramofonu, niezwykle trudno jest zidentyfikować wszystkie źródła, które mogą wpływać na system, ale możliwe jest pogrupowanie większości z nich w 3 kategorie: elektryczne, mechaniczne i akustyczne. Nie będę tutaj zajmował się aspektem elektrycznym. W przypadku pozostałych dwóch kategorii najlepszą opcją byłoby całkowite odizolowanie odtwarzacza od pomieszczenia dźwiękowego w celu ochrony przed poziomem ciśnienia akustycznego. Jeśli chodzi o wibracje, zastosowanie niezwykle masywnej platformy pomogłoby utrzymać niepożądaną energię mechaniczną poza obrazem. Nie byłoby to jednak realistyczne, a już na pewno nie estetycznie udane! Izolacja magnetyczna może być rozwiązaniem, ale jednocześnie może stanowić istotną część problemu.
Jakie zmiany wprowadzono w modułach napędowych?
Delphi Mk VII to dzieło rozwoju technicznego i estetyki projektu. Jeśli chodzi o aluminiowy moduł napędowy, nie było żadnych kosmetycznych zmian w stosunku do wizualnej równowagi, którą stworzyliśmy w Mk VI. Główną zmianą w obwodzie silnika w stosunku do Mk VI jest precyzyjna kalibracja przesunięcia napięcia cewek silnika oraz zastosowanie kondensatorów sprzęgających klasy wojskowej w celu dalszego wygładzenia pulsacji silnika, zmniejszając w ten sposób wibracje, które zostały zaimplementowane w konfiguracji elektroniki napędu do montażu powierzchniowego. W Delphi Mk VII stosujemy precyzyjny niskonapięciowy silnik synchroniczny prądu przemiennego z cewkami o dopasowanej impedancji.
Jaki jest wpływ większego sub-chassis na wydajność Mk VII?
Pływające podwozie Delphi Mk VII nie różni się od MK VI. Zostało ono powiększone w stosunku do swoich poprzedników, co poprawiło rozkład masy i ciężaru, czyniąc kalibrację zawieszenia bardziej wydajną i dokładną. Celem przeciwwagi podwozia jest dodanie większej masy do przedniej lewej wieży zawieszenia, aby skuteczniej zrównoważyć masę ramienia. Sprzężenie przeciwwagi z pływającym sub-chassis przyczynia się również do zmniejszenia wewnętrznych rezonansów sub-chassis. Jego umiejscowienie, dobrze widoczne w dolnej części sub-chassis, jest detalem konstrukcyjnym mającym na celu nadanie Delphi bardziej masywnego wyglądu. Centralna część pływającego podwozia została powiększona, co w efekcie zmniejszyło długość trzech nóg rozciągających się w kierunku wież zawieszenia. Zwiększyliśmy również sztywność sekcji montażowej ramienia, poszerzając wspornik pierścienia mocującego ramię o około 35 procent.
Czym różni się system łożysk Mk VII?
System łożysk Mk VII zachował 6-punktową konfigurację styku, która została opracowana dla Mk V. Płyta nośna wspierająca wrzeciono talerza z końcówką kulkową z węglika wolframu jest niemetaliczna i wykonana z wypełnionego szkłem Torlonu. Konstrukcja podwójnego łożyska głównego statywu wykorzystuje 6 precyzyjnych śrub PEEK, 3 w odstępie 120 stopni na górze i 3 w odstępie 120 stopni na dole zespołu łożyska, które są przesunięte o 60 stopni względem górnych śrub.
Jaki jest wpływ dwuczęściowego talerza i nowego systemu łożyska głównego?
Pozwala nam to skalibrować główny system łożysk z większą dokładnością i ściślejszymi tolerancjami. Ma to ogromny i bezpośredni wpływ na jakość reprodukcji sygnału przez Delphi Mk VII. Dolna płyta nośna jest teraz wykonana z wypełnionego szkłem Torlonu, który jest poliamidoimidowym (PAI) tworzywem sztucznym o wysokiej wytrzymałości i najwyższej sztywności spośród wszystkich tworzyw termoplastycznych. Charakteryzuje się wyjątkową odpornością na zużycie. Wpływ tego nowego talerza jest niezwykle istotny na jakość dźwięku ze względu na jego zdolność do ograniczania hałasu generowanego przez obracający się talerz. Korzyści dźwiękowe nowego systemu łożysk Mk VII są niezwykle znaczące i ujawniają się drastycznie zwłaszcza w połączeniu z systemem stabilizacji mikrowibracji (MVSS).
Jak ważny jest system stabilizacji mikrowibracji?
System stabilizacji mikrowibracji jest najbardziej znaczącym i najskuteczniejszym ulepszeniem wprowadzonym do gramofonu Oracle od czasu jego powstania 35 lat temu! System MVSS stanowi ostateczną barierę dla eliminacji mikrowibracji. System ten praktycznie wyeliminuje dostęp mikrowibracji do najbardziej krytycznej części gramofonu, sub-chassis, ramienia, wkładki gramofonowej i zespołu talerza.
Jaki jest cel systemu MVSS?
Zadaniem systemu MVSS jest wychwytywanie i rozpraszanie mikrodrgań występujących w pływającym subchassis bez ograniczania wydajności systemu zawieszenia Oracle. Eliminując mikrodrgania, interakcja igły z talerzem staje się dokładniejsza, a igła staje się bardziej stabilna i lepiej kontrolowana. Ta zwiększona stabilność pozwala wkładce gramofonowej na pobranie większej ilości informacji z rowka płyty, co przekłada się na dokładniejszą reprodukcję sygnału, co ma wpływ nie tylko na dolny rejestr, ale na całe spektrum. Ta globalna poprawa będzie bardzo zauważalna na wszystkich poziomach: poprawiona dokładność muzyczna, integralność harmoniczna, ostrość transjentów, kontrast dynamiczny, równowaga tonalna, głębia obrazu. Słuchacz nagle staje się bardziej zaangażowany muzycznie i jest to bardzo wyjątkowe doświadczenie!
Jak działa kontrola systemu MVSS?
Obok każdej wieży zawieszenia znajduje się mały zbiornik przymocowany do akrylowej podstawy Delphi. Są one wypełnione płynem silikonowym o wyjątkowo niskiej lepkości. Ponownie, w pobliżu obudów zawieszenia, gwintowany trzpień jest zamontowany w dolnej części sub-chassis, są one wyrównane z silikonowymi zbiornikami, gwintowana nakrętka zabezpieczająca i stożkowy tłok uzupełniają mechanizm. Gdy ramię i wkładka są precyzyjnie skalibrowane, a system zawieszenia idealnie wyregulowany, gramofon jest gotowy do pracy. Trzpienie na każdej nodze sub-chassis są teraz ustawione w jednej linii ze zbiornikami zamontowanymi na akrylowej podstawie. W pozycji całkowicie podniesionej tłoki nie stykają się z płynem silikonowym w zbiornikach.
Wówczas możliwe jest odtwarzanie Oracle bez włączonego MVSS. Następnie należy poeksperymentować z kalibracją tłoków, obracając je zgodnie z ruchem wskazówek zegara, patrząc na nie z góry gramofonu. Każdy pełny obrót wygeneruje przesunięcie tłoka o 1,27 mm (0,050″). Taką samą kalibrację należy przeprowadzić dla każdego tłoka. Ponieważ mamy do czynienia z mikrodrganiami, niezwykle ważne jest zablokowanie tłoka w odpowiedniej pozycji za pomocą pierścienia blokującego. Przesunięcie trzpieni o jeden obrót pokaże, jak wpływają one na wydajność. W fabryce najlepsze wyniki osiągnięto między 1½ a 2 pełnymi obrotami tłoka. Odpowiada to penetracji tłoka od 1,90 mm do 2,54 mm i 2,80 mm w płynie silikonowym. Uważamy również, że temperatura otoczenia ma niewielki wpływ na kalibrację głębokości nurników. Rodzaj mebli pomocniczych lub charakter podłogi może wymagać pewnego dostrojenia kalibracji. Kalibracja MVSS odbywa się poprzez słuchanie muzyki, więc w rzeczywistości jest to kwestia znalezienia najlepszego miejsca, w którym uzyskujemy najlepszą równowagę.
A co z nowymi regulowanymi nóżkami Delrin?
W Delphi Mk VII. nie wprowadzono żadnych zmian w stosunku do systemu regulowanych nóżek Delphi Mk VI Delrin. W naszym dążeniu do dalszego zwiększania poziomu wydajności nie wahaliśmy się rzucić wyzwania każdemu z systemów, które stosowaliśmy w Oracle Delphi. Szeroko zakrojone testy i odsłuchy przekonały nas, że zastosowanie stopek Delrin było niezwykle korzystne dla osiągów gramofonu. Stwierdziliśmy, że nowe regulowane nóżki Delrin zapewniają lepszą równowagę dźwiękową ze wszystkimi różnymi stojakami na sprzęt, które zostały przetestowane. Ten nowy system dodatkowo poprawia naturalne brzmienie instrumentów i głosów. W rzeczywistości to całe spektrum muzyczne zyskuje dzięki temu nowemu systemowi!
Czy zasilacz został w ogóle zmieniony?
Podstawowa wersja Delphi Mk VI jest dostarczana z prostym i wydajnym zasilaczem. Turbo Power Supply Mk II jest opcjonalny, ale wysoce zalecany, ponieważ przynosi znaczną poprawę poziomu wydajności Delphi. Jego przewód zasilający DC wykonany jest z wysokowydajnej nici monofilamentowej. To, co w największym stopniu przyczynia się do poprawy brzmienia, jaką uzyskujemy dzięki zastosowaniu nowego zasilacza Turbo Power Supply Mk II, to redukcja szumów pasożytniczych (tętnień) do mniej niż jednego miliwolta, w porównaniu do 120 miliwoltów tętnień w sygnale poprzedniej wersji zasilacza Turbo Power Supply Mk I. Najnowsza wersja zasilacza Turbo Mk II zastosowana w Delphi Mk VII wykorzystuje precyzyjny obwód kalibracji napięcia, a napięcie wyjściowe jest skalibrowane do 24,35 V DC.
Zawieszenie: Zespół sub-chassis / talerza / ramienia gramofonowego Delphi jest zawieszony za pomocą potrójnego mocowania, które eliminuje wibracje w pomieszczeniu. Każdy zespół wieży zawieszenia łączy w sobie 12 różnych komponentów, wykorzystując 7 różnych filtrów mechanicznych, z których wszystkie pracują jako całość, aby skutecznie kontrolować niepożądane wibracje.
Zespół łożyska: Tradycyjny system dwóch tulei został zastąpiony nowym systemem wykorzystującym sześć nylonowych śrub o precyzyjnej powierzchni. Dzięki temu Oracle osiąga najwyższy poziom dokładności obrotu.
Elektronika napędu silnika i pasek napędowy: Oracle wybrał specjalnie zaprojektowany silnik synchroniczny AC. Delphi Mk VII jest wyposażony w dwuprądowy układ napędowy. Zapewnia to maksymalny moment rozruchowy i minimalną efektywną energię operacyjną, co gwarantuje najniższe możliwe wibracje silnika. Formowany pasek odgrywa ważną rolę w utrzymaniu maksymalnej stabilności prędkości.
Płyta / Talerz: Maksymalnie sztywny talerz o wadze 4 kg (8,8 funta) jest odporny na wibracje dzięki rozłożeniu większości masy wokół jego zewnętrznej krawędzi. Efekt koła zamachowego zwiększa pęd. System łączenia płyt (standard): Oracle jest pionierem obecnie dobrze znanego „systemu zacisku płyty”, aby rozwiązać specyficzne problemy z „wypaczaniem” płyt winylowych.
Twarda mata akrylowa: Mata akrylowa Oracle wykonana ze specjalnie opracowanego polimeru wykazuje lepszą charakterystykę dopasowania (impedancji) do płyty winylowej.
Sub-chassis: Oracle pokazuje, że doskonała inżynieria może być również estetyczna. Ręcznie szczotkowane aluminium i pokryty bezbarwnym lakierem szkielet sub-chassis rozpraszają niepożądaną energię dzięki wydajnym metodom łączenia i mocowania. Maksymalna sztywność, minimalna powierzchnia i kontrola energii są kluczowymi elementami projektu.
Cokół: Standardowy cokół jest wykonany z przezroczystego akrylu. Opcjonalny cokół z czarnego granitu jest dostępny za dodatkową opłatą.
Zasilacz: Delphi Mk VII jest standardowo wyposażony w zwykły zasilacz. Opcjonalny zasilacz Turbo Power Supply MkII jest wynikiem szeroko zakrojonych prac rozwojowych i porównań wydajności między elementami referencyjnymi, takimi jak specjalne baterie i monstrualne źródło zasilania. Zasilacz Oracle Turbo przewyższył je wszystkie! Turbozasilacz przekształca wyjątkową wydajność we wspaniałe doznania muzyczne. Oba zasilacze dostarczane są z odłączanym przewodem zasilającym.
Ramię Oracle Reference 1 (opcja): Ramię Oracle Reference 1 jest obecnie w fazie rozwoju i będzie dostępne w czerwcu 2023 roku. Więcej informacji zostanie opublikowanych wkrótce.
Wymiary: 363 X 475 X 150 mm
Waga: z akrylową podstawą: 16 kg